Image

SATIŞ

   Borsada herhangi bir hisse senedine anlık olarak etki eden değişken miktarının 15.000 civarında olduğu kabul edilir. Bizim çalıştığımız sektörde ürün hisse senedi değildir kuşkusuz, ancak satışa etki eden faktör sayısı hiç de az değildir. Genelde ana firmalar sakız satan firmaları örnek almak isterler ve şekilsel çalışmalar ile satış organizasyonu oluşturmak tercih edilen çalışma şekillerindendir. Halbuki teknoloji ürünleri içerisinde satışın yapılabilmesi için Mühendislik hizmetlerine ihtiyaç duyulmaktaysa, ampirik formüller sadece alt kademe işlemlerde çözüm oluştururlar. Nitelikli çözümler aktif dağıtım kanalı oluşturma ve yönetme faaliyetlerinle sağlanır. Her Dağıtım Kanalı kendine özgü bir tasarım gerektirir.

    Ürün, Pazar, Tanıtım, Fiyat gibi temel değişkenler belli alt yapılara ihtiyaç gösterse de, istenilen hedefe ulaşılmasını sağlayan şey stratejidir ve dahi strateji olmalıdır.

    Yani bir stratejiniz yoksa ve tesadüflerin sonucu ürün sattıysanız aslında bir başarı elde etmediniz, tam tersine büyük bir zararın kıyısında bekliyorsunuz demektir. Yaptıklarınız, kendinizden kaynaklanan belli bir kurgunun eseri değilse, gelmiş olduğunuz nokta sizde yanlış algılar yaratır, bu da bir sonraki hareketinize temel teşkil edecek hatalı kabulleri beraberinde getirir.

    Doğru yaklaşım değerlendirmeye alınabilen tüm değişkenlerin hesaplanması ile oluşturulmuş bilimsel yöntemler ile kurgulanmış bir satış stratejisi oluşturmaktır. Burada en önemli konuların başında yapılan kurgunun hangi zaman dilimi için yapıldığı ve hedeflerin ne kadar ulaşılabilir olduğudur. Sürekli satışların artarak, hatta katlanarak gitmesini ummak akla aykırı bir düşünce olduğu gibi istisnalar haricinde teknolojik ürünler pazarında bu tip trendler görülmemektedir. Aynı ürün gamının her sene satış miktarlarını yüksek rakamlarda arttırmayı hedeflemek yerine, firmanın etki alanı içerisinde mevcut ürünlere farklı enstrümanlar katmak çok daha akılcı bir çıkarım olabilir. Satışın arttırılması için elinizde neden sorularını cevaplayan bir kurgu yoksa, danışmanlık almanızın zamanı gelmiştir.

İLETİŞİM

İdealtepe Mah. Yasa Sok. Kostik Apt. No: 8A/A Maltepe/ İSTANBUL 
Tel: +90 (531) 553 13 41 E-Mail: iletisim@onaranteknoloji.com