Image

TAAHHÜT

    Teknolojinin gelişmesi, diğer alanlarda olduğu gibi bir yandan yeni uzmanlık alanları ortaya çıkarırken, bir yandan diğer disiplinlerle ilgili çok daha bilgili olunmasını gerektiriyor. Eskiden mekanik işlerin bir parçası olan sulu soğutma sistemlerinin montajını yangın sisteminin montajında kullandığınız montajcılar veya teknisyenler ile yapabilirdiniz. Bu kadroların el ve beden kabiliyetleri ön planda iken, bilgi alanı daha çok malzeme ve malzemenin birleştirilmesini sağlayan teknolojilerdi. İyi bir usta, projeden demir borunun çapını ve konumu çıkardıktan sonra, demir boruya nasıl kaynak yapmasını da biliyorsa beklenti hemen hemen karşılanmış oluyordu.

    Ancak değişken akışkan debili sistemlerde, sistemin içinden su yerine soğutucu akışkan geçince durum bu kadar basit olmuyor. Tek bir fazda (sıvı) olarak seyir eden suyun davranış özellikleri daha basit ve az olmasına rağmen, en az iki ayrı fazda (sıvı, gaz) seyir eden yüksek basınç altındaki soğutucu akışkanın özellikleri çok daha değişik ve fazladır. Sulu sistemlerde fan-coiller arası bilgi ve kontrol haberleşmesi tümüyle ayrı ekipler tarafından yapılırken, bu işlem VRF sistemlerde iç üniteyi monte eden teknisyenlerden beklenmektedir. Aynı şekilde uygulama yapan firmalarında sadece mekanik boyutta bilgi ve birikimlerinin olması yeterli gelmemekte sistem bilgisi, otomasyon bilgisi, kontrol bilgisi ve tasarım yetenekleri bu firmalardan beklenmektedir. Diğerlerine nazaran çok yüksek basınç değerlerinde çalışan bu tip sistemlerde çalışma şekil ve kuralları daha karmaşık olduğu için imalat ile ilgili disiplinler çok daha titiz olarak uygulanmalıdır.

  Özellikle VRF sistemler proje firmaları tarafından tasarlandıktan sonra uygulanmaları esnasında yapılan değişikliklerin simülasyon programlarına işlenmesi gerekmektedir. Bu işlem bir yandan kurulan sistemlerin istenilen sınırlar içerisinde montaj işlemlerinin tamamlandığının izlenmesi için diğer taraftan sistemler devreye alınırken ilave edilecek gaz bilgisine ulaşmak için önem kazanmıştır.

    Sonuç olarak günümüz Uygulama Firmaları (Taahhüt Firmaları) İnşaat, Elektrik, Otomasyon, Arıtma vb. gibi diğer disiplinler ile nitelikli ilişki kurabilecek Multi Disipliner yapıya sahip olmalıdır.

İLETİŞİM

İdealtepe Mah. Yasa Sok. Kostik Apt. No: 8A/A Maltepe/ İSTANBUL 
Tel: +90 (531) 553 13 41 E-Mail: iletisim@onaranteknoloji.com